Tájékoztató a fogászati praxisoknak juttatott egyszeri, 2019. decemberi bevételből fizetendő juttatásról

 

Mechanizmusa eltér a 2017. évi egyszeri juttatástól, kasszamaradvány soron érkezett, nincs jogszabály a felhasználásáról, egyszerűen a praxisoknak érkezett. Fix díjnak tekintjük.

 

A finanszírozási összeg a fogorvosi praxisok méltatlanul alacsony finanszírozása miatt, egyszeri összegként, de a teljes 2019. esztendőre vonatkozva érkezett. Mértéke 1.500.000 Ft teljes, 30 órás praxisra. Amennyiben a praxis nem egész évben, vagy nem 30 órában működött, akkor arányosan kevesebb az összeg.

 

Előzménye, hogy szeptember második felében az alapellátásban dolgozó fogorvosok jelentős része egy heti tiltakozó akciót tartott, és csak a sürgős betegeket látták el a praxisok. Ha társaságunk működésén át tekintjük a fogászati finanszírozás helyzetét, a fogászati ellátásban tevékenykedő orvosok és szakasszisztensek bérezése valóban alacsony az ágazati, de még a foglalkozás-egészségügyi bérekhez képest is, még akkor is, ha az emelések a következőképpen alakultak 2017-2019 között az alkalmazottak körében:

 

Munkakörök

2017/2016

2018/2017

2019/2018

2019/2016

Fogászati asszisztens

134%

120%

108%

174%

Fogorvos

110%

130%

109%

157%

 

A béremelés forrása a kormánytámogatás és némi saját forrás volt, viszont nem kezelte, hogy a fogászat továbbra is igen veszteséges (2019. első 9 hónapjában 80 millió Ft volt a veszteség, ez a 13. havi fizetéssel tovább fog nőni a IV. negyedévben) a társaság számára, amelyet más közfinanszírozott tevékenységünk terhére (járó és fekvőbeteg szakellátás, vállalkozási tevékenység) kereszt finanszíroztunk. A véleményünk az, hogy az összeg a Társaság finanszírozási veszteségeink enyhítésére érkezett.

 

A finanszírozó a praxis működési költségeire folyósította az összeget. A vállalkozó, direkt NEAK szerződéssel rendelkező alapellátó praxisoknál (a praxisok döntő hányada Magyarországon ilyen) ez gyakorlatilag a vállalkozó orvosok számára kifizetendő osztalék többletet jelent, illetve az asszisztens bérében fog megjelenni. Alkalmazott fogorvosoknál, asszisztenseknél ez nyilván bér többletet jelent.

 

Társaságunk megvizsgálta, hogyan tudja visszamenőlegesen ezt a finanszírozási összeget felhasználni.

 

A vállalkozó orvosoknál a kifizetés alapja, hogy a fix díjakkal hogyan számolunk el az orvossal, a bevétel mekkora része jut a vállalkozónak. A többletbevételből tehát a fix díjak elszámolása arányában részesednek.

 

Az alkalmazottaknál a kontrolling 1-9 hónapi feldolgozás alapján megvizsgálatuk, milyen fedezet várható a praxisnál a teljes évre (figyelembe véve az orvos és asszisztens 13. havi fizetését és a többletbevételt is). Itt csak a praxis közvetlen bér és szakmai anyag költségét vettük figyelembe, a ráosztott költségeket, a divizionális és a központi irányítás költségeit, amortizációt nem. Ezt nevezzük fedezet 1-nek.

Ahol a fedezet 1 pozitív, ott a praxis megkapja a fedezet összegét (a maximális kiosztható összeg természetesen a bruttó-bruttó 1,5 millió forint). Ez osztható fel az orvos és az asszisztens között, alapbérük arányában, figyelembe véve a kifizetés közterheit. Viszont olyan asszisztens, aki ágazati besorolás alatt van, nem részesedik ebből a forrásból (finanszírozása máshonnan megoldott).

 

2020. január 03.

 

Dr. Pásztélyi Zsolt

ügyvezető