Ügyvezetői tájékoztató a béremelésekről

Tisztelt Munkatársak!

 

Jelen tájékoztatóval szeretnénk tájékoztatni Önöket a 2019-es béremelés helyzetéről, és   megerősíteni a menedzsment, illetve a Kormány elkötelezettségét a 2019-es bérszínvonal megtartására 2020-ban is.

 

Augusztusban, a júliusi fizetések kapcsán lezajlott a 2019-es béremelés, 2019. január elsejére visszamenőlegesen. E béremelés mechanizmusát az érdekképviseletekkel egyeztettük, az mindenki számára elérte a mindösszesen legalább évi 4%-ot (az év eleji minimál és garantált minimálbér emeléssel és az átsorolásokkal együtt). Ezen emelés keretén belül megtörtént az ágazati szakdolgozók béremelése is. Erre a költségvetésből 539 millió forintos támogatást kaptunk, az ágazati béremelésekre – erre az évre – a korábbi, előző évi 103,2 millió mellé további 52,8 millió Ft-ot a társadalombiztosítástól. A béremelést úgy adtuk oda, hogy az a lehető legtöbbet érje a munkavállalóknak (figyelembe véve a járulékcsökkentés mechanizmusát).

 

A munkaszerződéseket 2019. december 31-ig, határozott időre adtuk ki. Értjük, hogy ez okozott egy kis bizalmatlanságot, de ügyvezetőként megértésüket kérem. Ennek ugyanis az az oka, hogy a béremelés időpontjában nem volt ismert számunkra a 2020. évi  költségvetés. Ügyvezetőként ugyanis nem tehetek olyan kötelezettségvállalást, amelynek a fedezete nem áll rendelkezésre. Kérem, ezt minden Kedves Munkatársunk értse úgy, hogy az ügyvezető a munkahelyek és a Társaság stabilitásának megőrzése érdekében nem akart fedezetlen kötelezettségvállalást tenni, ezért a 2018-as és 2019-es bérfejlesztés összegét csak határozott időre adtuk. A 2017-es 56 milliós összeget még fel tudtuk vállalni, azonban a 2018-as és 2019 évek csaknem fél milliárdját már nem. Itt emlékeztetek mindenkit arra, hogy Társaságunk közös erővel a 13. havi bér megtartását is kigazdálkodta az elmúlt 10 esztendőben, és ezért köszönöm minden munkatársunk együttműködését. Ne hagyjuk ezt a közös vívmányt és munkabékét elveszni!

 

A határozatlan idejű béremelés nem jelenti azt, hogy ne az emelt bérekkel mennénk tovább 2020. január elsejétől, de mindenki értheti, hogyha egyszer egy közigazgatási döntés és forrásutalás hiánya miatt 539 millió forintos lyuk keletkezik a működésünkben, hirtelen nehéz lenne a megoldás, és leépítésekhez kellene nyúlni, nem tudnánk számláinkat, akár a munkabéreket is fizetni. Ennek igencsak negatív hatása lenne Társaságunk működésére és minden alkalmazottunkra, közreműködőnkre.

 

A minisztérium írásbeli tájékoztatása szerint a 2019-es bértámogatás összegével tervezhetünk 2020-ban is, az összeg a Magyar Állam költségvetésében rendelkezésre áll. Az ennek figyelembevételével elkészített 2020-as üzleti tervünk munkakapcsolatban 1-2 napon belül beküldésre kerül a minisztériumba, reméljük azt már idén elfogadhatja a taggyűlés. Amint visszajelzést kapunk, vagy elfogadják üzleti tervünket, elkezdődik a munkaszerződések újrakötése 2020. végéig.

 

Kérem, amennyiben a fentiekkel kapcsolatosan bármilyen kétségük lenne, forduljanak munkáltatójukhoz és tegyenek fel kérdéseket. Fontos, hogy megértsék a jelen helyzet nehézségeit. Amennyiben nem kapnak kielégítő választ, forduljanak (telefonon, személyesen) hozzám.

 

Erre a kérésemre azért került sor, mert a fentieket elmagyaráztuk a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) képviselőinek is egy megbeszélésen. Az ott elhangzottak, és az ott elért véleményegyezés ellenére a VSZ olyan állásfoglalást kér a minisztériumtól, amely félreértelmezi a tényállást. Előterjesztésük szerint a 2017-2019 évekre vonatkozó bérmegállapodással ellentétesek lennének az aláírt munkaszerződés módosítások. Arra tesznek utalást, mintha a bér részünkről később csökkenthető lenne, és ezt több oldalról is erősítik a dokumentumban. Ezzel a munkaszerződés módosítások érvénytelenségét vetik fel. Arról is esik szó a levélben, mintha a béremelés nem „rárakódó” lenne, pedig az az volt, ezt többszörösen ellenőriztük. A 2019-es emelés a 2018-ban már megkapott összegre rakódott rá.

 

Sajnos mindez alkalmas arra, hogy úgy állítsa be a helyzetet, mintha gondok lennének a Vasútegészségügynél. Felmerülhet a kérdés, hogy a Magyar Állam jelentős, 2019-ben az ágazati béremelésekkel együtt 695 millió forintot elérő bértámogatása (amelyet a tb működési költségen felül kapunk) nem került-e rossz helyre. Ez egy olyan társaság lenne, ahol a dolgozók nem érzik a béremelések jelentőségét. Ezek a felvetések alkalmasak arra, hogy a társaság munkavállalóinak jóhiszeműségét megkérdőjelezzék, illetve a menedzsment rátermettségét, szakszerűségét, tekintélyét aláássák, azok ellenére, amit elmondtunk és leírtunk. Mindez azért is nagyon veszélyes, mert 2016-hoz képest, az eltelt 3 év alatt átlagosan 53%-kal nőttek a bérek. Nem pedig a bérmegállapodásban leírt 7,5+4+4%-kal (egymásra rakódás miatt 16,3%-nak kellett volna lennie). Az elért közös eredményeket mérlegelje kérem minden kedves Munkatársunk, és értékelje, érdemes-e egyébként sok szempontból irigylésre méltó pozícióinkat veszélyeztetni.

 

Budapest, 2019. október 14.

 
 
Dr. Pásztélyi Zsolt
ügyvezető