VSZ tájékoztatás kérésre ügyvezetői állásfoglalás

Tisztelt Tagozatvezető Úr!

Kedves József!

 

A alábbi kérdéssel keresett meg:

„Az intézmények dolgozóinak oltása tárgyában küldött miniszteri levéllel kapcsolatos  NYILATKOZAT  első mondatában szereplő mondatrésszel kapcsolatban kérünk tájékoztatást:

"megfelelő teljeskörű tájékoztatást – különösen az egészségügyi ellátás elmaradásából származó lehetséges következményekről – megkaptam, azt megértettem és tudomásul vettem."

Kérte, hogy értelmezzem a mondatot.

 

Mint az az Ön által idézett NYILATKOZATBAN kissé lejjebb szerepel is, az Ön által felvetettek az egészségügyi törvény (az 1997. évi 154. törvény) 20. §-ában szerepelnek, tehát az egészségügyi dolgozóknak ismerniük kell/kellene. (lásd ott, de ide másoltam).

 

„20. § (1) A cselekvőképes beteget – a (2)–(3) bekezdésekben foglaltakra tekintettel, illetőleg a (6) bekezdésben foglalt eset kivételével – megilleti az ellátás visszautasításának joga, kivéve, ha annak elmaradása mások életét vagy testi épségét veszélyeztetné.

(2) A beteg minden olyan ellátást, amelynek elmaradása esetén egészségi állapotában várhatóan súlyos vagy maradandó károsodás következne be, csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, illetve írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében utasíthat vissza. Ez utóbbi esetben a visszautasítást az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell, amelyet a tanúk aláírásukkal hitelesítenek.

(3) A betegség természetes lefolyását lehetővé téve az életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására csak abban az esetben van lehetőség, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett is – halálhoz vezet és gyógyíthatatlan. Az életfenntartó, illetve életmentő beavatkozás visszautasítása a (2) bekezdés szerinti alaki előírások betartásával történhet.

(4) A (3) bekezdés szerinti visszautasítás csak akkor érvényes, ha egy háromtagú orvosi bizottság a beteget megvizsgálja és egybehangzóan, írásban nyilatkozik arról, hogy a beteg döntését annak következményei tudatában hozta meg, illetve, hogy a (3) bekezdés szerinti feltételek fennállnak, továbbá a beteg az orvosi bizottság nyilatkozatát követő 3. napon – két tanú előtt – ismételten kinyilvánítja a visszautasításra irányuló szándékát. Amennyiben a beteg nem járul hozzá az orvosi bizottság vizsgálatához, a kezelés visszautasítására vonatkozó nyilatkozata nem vehető figyelembe.

(5) A (4) bekezdés szerinti bizottság tagjai a beteg kezelőorvosa, egy – a beteg gyógykezelésében részt nem vevő –, a betegség jellegének megfelelő szakorvos, valamint egy pszichiáter szakorvos.

(6) A beteg nem utasíthatja vissza az életfenntartó vagy életmentő beavatkozást, ha várandós és előre láthatóan képes a gyermek kihordására.

(7) A (2)–(3) bekezdések szerinti visszautasítás esetén meg kell kísérelni a beteg döntése hátterében lévő okok – személyes beszélgetés alapján történő – feltárását és a döntés megváltoztatását. Ennek során a 13. § szerinti tájékoztatáson túl ismételten tájékoztatni kell a beavatkozás elmaradásának következményeiről.

(8) A beteg a visszautasításra vonatkozó nyilatkozatát bármikor, alaki kötöttség nélkül visszavonhatja.”

 

Itt arról van szó, hogy a cselekvőképes egyénnek van arra lehetősége, hogy a tudomány állása szerint hatásos ellátást visszautasíthassa, azonban ekkor a megfelelő eligazítást meg kell kapnia, és az abban foglaltakat tudomásul véve kell meghoznia döntését.

 

A koronavírus fertőzés jelentős megbetegedéseket/szövődményeket és halálozást okoz, ellene jelen tudásunk szerint nincsen gyógyszer, csak a védőoltással tudjuk megelőzni a súlyos-halálos szövődményeket. Mint munkáltató felajánlottam a munkavállalók számára az oltást. Akik nem veszik fel az oltást, azok az oltás elmaradásával saját egészségüket veszélyeztetik. Az orvosnak tájékoztatnia kell a jelenleg elérhető egyetlen hatásos kezelés lehetőségéről a kezeléstől elállókat, hogy saját egészségüket veszélyeztetik az oltás visszautasításával.

Ennek megtörténtét dokumentáljuk a nyilatkozattal. Az aláírók tudomásul veszik, hogy a megfelelő felvilágosítást megkapták arról, hogy az oltás elmaradásával milyen veszélyeknek teszik ki magukat. Az információk egyértelműek és a megbízható, ellenőrzött médiában fellelhetőek, egészségügyi intézményünkben ezek megismerésének nincsenek korlátai. Ennek ellenére javaslom, hogy akinek további információra van szüksége, és nem ismeri a fertőzés szövődményeit, halálozását, az forduljon először orvos kollégájához, másodsorban a foglalkozás-egészségügyi orvosához, az orvosigazgatóhoz vagy akár hozzám is.

Jelzem még, hogy az orvosok csaknem 100%-a (nyilván vannak egyéni szempontok, és objektív okok miatt nem mindenki veheti fel az oltást) megértette az oltás jelentőségét és él is a lehetőséggel, nagy részük alig várta a lehetőséget és az első oltási napon rendelkezésre is állt.

Üdvözlettel:

Dr. Pásztélyi Zsolt

ügyvezető