Tisztelt Kollégák!
Az orvoskollégák a lezajlott COVID után, tartósan tünetmentes munkavállalók esetében is - amennyiben még pozitív a PCR eredményük - nehezen vállalják fel a közösségbe való visszaengedést, idegenkednek pozitív laborlelet mellett e döntést meghozni. Viszont egyre több ilyen munkavállalóról tudunk, és ez foglalkoztathatósági gondot okoz. A jelenség hátterében az áll, hogy a nyálkahártyából leváló sejtek még tartalmazzák a nukleinsavat, azonban élő vírusa már nincs, erről már számos cikk jelent meg. A PCR annyira érzékeny vizsgálat, hogy abban az esetben is képes kimutatni az örökítőanyagot, amikor fertőzőképesség már nincs jelen.
E tárgyban két állásfoglalást tudok segítségül hozni
1. Dr Müller Cecília országos tisztifőorvos:
„Nő a gyógyultak száma, egyre nehezebb ugyanakkor definiálni a gyógyultság állapotát. A gyógyulás szempontjából a klinikai állapot a döntő: vannak, akik jó általános állapotban, gyógyultan távoznak az egészségügyi intézményből vagy az otthonukból, ugyanakkor még hetekig előfordul, hogy a tesztjük pozitív eredményt mutat. A vírus örökítőanyagának kimutatása PCR-vizsgálattal nem jelent automatikusan fertőzőképességet. Ha orvos gyógyulttá nyilvánítja őket, nyugodtan mehetnek közösségbe, nem fertőzők”.
2. Dr Szlávik János Dél-Pesti Centrumkórház, infektológiai osztály főorvos
Amennyiben legalább 10 nap eltelt a tünetek megjelenésétől és legalább 3 napja tünetmentes a COVID-dal érintett egyén, akkor gyógyulttá nyilvánítható, közösségbe mehet. A fokozott kockázat miatt kivételt képeznek az egészségügyi dolgozók, ott mindenképpen kell negatív PCR.
Tehát klinikai vizsgálat dönt a gyógyultságról, nem a laborvizsgálat (PCR)!
Egy immunteszt támogathatja a döntést: ha már csak IgG-je van és IgM-je nincs, akkor ez támogatja gyógyult állapot kimondását. Azonban ez nem szükséges feltétel.
Kérem a Tisztelt Kollégákat, e két állásfoglalást használják a rendelőintézeti munkában.
Budapest, 2020.10.22.
Dr. Pásztélyi Zsolt
ügyvezető